2005. május 12. csütörtök 23:49

 

Alakul a 2007 utáni Európa képe
 

Júniustól a kormányon a sor

Alakulóban van a 2007 utáni Európai Unió képe. A fejlődést biztosító középtávú pénzügyi tervet alkotott az Európai Parlament ezzel megbízott ideiglenes bizottsága, amelynek munkájában szavazati joggal két magyar képviselő (Fazakas Szabolcs és Surján László)vett részt. A hazánknak kedvező tervek döntéssé éréshez most a kormány eredményes munkáját várjuk.
A magyar kormány számára is igazodási pontot jelent "a kibõvült Unió 2007 és 2013 közötti politikai kihívásaival és költségvetési eszközeivel foglalkozó ideiglenes bizottságának" május 10-án tartott záróülése. A bizottság nagy többséggel támogatta a Reimer Böge német néppárti képviselõ által kialakított, a 2007 utáni idõszakra vonatkozó középtávú pénzügyi tervet. Errõl az Európai Parlament várhatóan június elején dönt. Az elképzelések Magyarország számára kedvezõek. Optimizmusunk a következõk miatt indokolt:
- A Parlament hitet tett amellett, hogy a felzárkóztatásra szánt pénzek összege nem lehet kevesebb, mint a tagállamok összes bevételének (GNI) 0,41 %-a.
- A GNI 4%-ában határozták meg az egy tagország számára felvehetõ felzárkóztatási támogatás legnagyobb összegét, azaz nem fogadták el a Tanács elnökségének ezen küszöb jelentõs csökkenésére tett javaslatát. Az elfogadott szöveg azonban veszélyt is rejt magában, mert e 4%-os határ rugalmas kezelést engedi meg, ami elméletben jelentheti e határ felfelé vagy lefelé történõ elmozdítását is.
- A képviselõk elutasították azt javaslatot, hogy a Kohéziós Alapból finanszírozott beruházások esetén az elnyerés utáni második év végéig fel nem használt támogatást vissza kelljen fizetni. Ez magyar szempontból igen fontos, hiszen a nagyobb beruházások átfutási ideje meghaladhatja a rendelkezésre álló idõszakot.
- A javaslat Románia és Bulgária felvételnek költségeit nem a 25 tagállamnak szánt forrásokból veszi el, hanem vagy megnöveli a pénzügyi kerettervben elõírt kiadásokat, vagy bevezeti a jelenleg csak a tíz új tagállamban létezõ mezõgazdasági nemzeti kiegészítést a többi tagországban is. Ezen utóbbi megoldás igazságosabbá tenné a jelenlegi rendszert. Ugyanakkor a javaslat a legmerevebben elutasítja az agrárkiadások nemzeti szintre való visszahelyezését.
Mindez megegyezéssé akkor lesz, ha az Európai Bizottság és a Tanács is egyetért velük. Ha a Tanácsban a magyar kormány ugyanazt az eredményt hozza, amint az ellenzéki és kormánypárti magyar képviselõk vállvetve elértek, akkor Magyarország számára 2007. után az uniós támogatások mértéke a mostanihoz képest jelentõsen nõni fog.
 


Surján László
 

 .

Vissza a kezdőlapra