2005. június 01. szerda 22:40

 

A második bukás

 

Már-már megszokott: ha népszavazás, akkor bukott az alkotmány. A hollandok is nemet mondtak, de ezen nincs mit csodálkozni. A francia nem rátett még egy “lapáttal” A zárás pillanatában közölt felmérések hatalmas, majdnem kétharmados elutasításról szólnak, de ez sem csoda.

Nem is került a téma az internetes újságok, de még a hírügynökségi anyagok élére. Sokan a ratifikációs folyamat leállítását várják, ez azonban nem valószínű. Már csak azért sem, mert nem mindegy, hogy hány országban győz a nem és hányban az igen. Az sem teljesen mindegy, hogy az igent és a nemet döntő államoknak hány lakosa van. Pillanatnyilag a népszavazások állása 2:1 a Nem javára. De ez is változhat, romolhat de javulhat is.

Ne takarózzunk viszont azzal, hogy a holland népszavazás nem kötelező. Arra se hivatkozzunk, hogy nem is az alkotmányról szavaztak. Ha így történt, ez nem mentség, hanem épp súlyos hiba. Kinek kellett volna elmondani, mi is az alkotmány, miért jó személy szerint is az európai polgárnak, ha nem a politikusoknak. Európaiaknak és a tagországokban ténykedőknek. Az Unió lakosságának 49 százaléka az igent mondó országokban lakik. Azt tehát, hogy végül az európai polgárok többségét az igen mellé lehet állítani, nem kérdés.

A kérdés az, hogy min kell javítani?

A polgárok feje feletti európai politizáláson mindenképp. Ez persze részben média kérdés. A sajtó sehol nem tanúsít nagy érdeklődést az európai kérdések iránt. Nincs sem élő rádió, sem élő TV közvetítés az európai parlamentből.

Oszlatni kellene a bővítéshez kapcsolódó nyugati félelmeket. Mintha csak Kovács fenyegette volna meg őket a 23 millió románnal…

Van tehát teendő bőven. S ha ezek megtörténnek, alkotmánnyal vagy nélküle, de jobb lesz európai polgárnak lenni.
 


Surján László
 

 .

Vissza a kezdőlapra