2005. május 12. csütörtök 06:45

 

Részletek a 2001-es parlamenti ülésszakot megnyitó beszédből

 

„Emlékezzünk vissza, hogy két és fél esztendővel ezelőtt, amikor a polgári kormány megalakult, akkor arra kaptunk felhatalmazást a polgároktól, hogy építsük föl az akkor sajnálatos módon már nem létezett, építsük újra az akkorra már megszűnt családtámogatási rendszert. Önök is emlékezhetnek rá, hogy több lépésben, kellő óvatossággal, de erős elhatározással két és fél esztendő alatt ez a családtámogatási rendszer már biztos lábakon áll, és teljes egészében kibontakozott. Csak korlátozott számháborúba szeretnék bocsátkozni - ha megengedik, majd a viszontválaszok során - ezért most csak annyit mondanék, hogy a családok nettó jövedelme az elkészült összegzések szerint az elmúlt esztendőben, tehát a családok nettó jövedelme átlagosan 14-15 százalékkal nőtt, és ezen belül is kiugró volt a három vagy több gyermeket nevelő családok jövedelme, ahol mintegy 40 százalékos keresetnövekedést lehetett rögzíteni. Ez így is van rendjén, mert úgy igazságos a világ, ha azok keresnek a legtöbbet, akik a legtöbbet is vállalják, márpedig aki három vagy több gyermeket nevel, és mellette dolgozik, bizonyára ő vállalja a legtöbbet. De nemcsak a három gyermekesek esetében sikerült segítséget és támogatást nyújtani - szeretném is megköszönni a képviselőknek, akik az igen szavazataikat adták a családtámogatási rendszerhez, hanem az egy- és kétgyermekesek esetében is érzékelhető változás következett be”.

„A családok érdekében kellett megindítanunk egy új otthonteremtési támogatási rendszert is. Kérek mindenkit, emlékezzenek vissza arra, hogy milyen sokan voltak, voltunk Magyarországon, akik néhány évvel ezelőtt is, amikor arról hallottak, hogy valahogyan meg kellene mozdítani a lakáspiacot, valahogy segíteni kellene az embereknek, hogy lakáshoz jussanak, hát inkább csak legyintettek, legyintettünk, és azt mondtuk, hogy hát ilyen nagy fába nemigen vágja senki a fejszéjét, ezt szinte lehetetlen megoldani. Mégis, az összefogás meghozta az eredményét. Nézzék meg, az elmúlt esztendőben a kormányzat, a bankok, az építőipari vállalkozások és az önkormányzatok összekapaszkodtak, és így közösen együtt sikerült megalkotnunk egy olyan otthontámogatási rendszert, amely kibillentette az eddigi bénult állapotából a lakáspiacot, és bizakodásra okot adó folyamatokat indított el. Például tíz esztendő után ismét épültek állami támogatással szociális bérlakások. Az elmúlt esztendőben 2500 ilyen szociális bérlakás építése kezdődött meg, és ezek közül az első néhány tucatot Zalaegerszegen már az új boldog bérlőknek át is adhattuk. Hasonlóképpen biztatónak gondolom azt, hogy az építési engedélyek száma az elmúlt esztendőben 38 százalékkal nőtt. Azt mondják a hozzáértők, hogy amíg egy építési engedélyből lakás lesz, otthonná válik, szükség van 22-23 hónapra. Az elmúlt évben bekövetkezett engedélynövekedési számokat ezzel összevetem, akkor úgy érzem, hogy 2001-ben és 2002-ben szép eredményeket várhatunk a lakásépítés, otthonteremtés területén is. Az építőipar teljesítménye egyébként ennek megfelelően már 9 százalékkal nőtt az elmúlt évben, és érdekes adat talán az, hogy 2000 novemberében, a legutóbb közzétett adatok között találhatják meg önök is ezt, 2000 novemberében az elmúlt év hasonló hónapjához képest 58 százalékkal nagyobb értékű otthon és ház, és lakásépítési szerződést kötöttek az erre a célra szakosodott vállalatok”.

„Magyarországon, ha az Európai Unió által alkalmazott mérési módszereket alkalmazzuk, akkor azt mondhatjuk, hogy 6 százalékra esett vissza a munkanélküliség. Az Európai Unióban ez 8,1 százalék, de itt sem lehetünk elégedettek, mert a kormány ennél nagyobb ívű célokat tűzött ki maga elé. Azt szeretnénk, ha Magyarországon megvalósulhatna a teljes foglalkoztatottság. Ez azt jelenti, hogy 3-3,5-4 százalékos munkanélküliségi szintre kellene visszalépnünk. Ez lényegében már azt jelenti, hogy aki munkaképes és akar dolgozni, az munkához is jut. Engedjék meg nekem azt, hogy megosszam az egyik sejtelmemet önökkel, amely talán a következő 1-2 esztendőben már sejtésből bizonyossággá is válhat. Ha a magyar gazdaság növekedési üteme továbbra is 5 százalék fölött marad, amire jó esélyünk van, és a munkanélküliek aránya úgy alakul, ahogyan az előbb elmondtam, akkor Magyarország 2-3 éven belül azzal a gonddal, és ez súlyos gond lesz, néz szembe, hogy egyszerűen elfogy a munkáskéz Magyarországon. Arra szeretném önöket kérni, hogy amikor majd a státusztörvényt vitatja a Tisztelt Ház, akkor majd ezt a megközelítési módot, gondolatot is vegye figyelembe döntése meghozatalakor”.
 

 .

Vissza a kezdőlapra