2005. április 13. szerda 23:57

 

Lehet, hogy egy pohár vízben, de vihar

Ma új tárgyaló delegációk próbálkoznak az államfőjelöltről való egyeztetéssel. A két pártelnök: Hiller István (MSZP) és Kuncze Gábor (SZDSZ) tárgyalnak egymással, de az egyeztetésen ott lesz Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető és Pető Iván liberális ügyvivő is. Tegnap Kuncze nyílt levélben kért segítséget a párt tagjaitól, szimpatizánsaitól annak eldöntéséhez, hogy a liberálisok támogassák-e Szili Katalin köztársasági elnök jelöltségét, vagy sem. Ez lehet valamiféle visszavonuló is. A párt hírlevelére feliratkozottaknak elküldött e-mailben Kuncze azt kérdezi, kitartson-e az SZDSZ az eredeti álláspontja mellett, és ne szavazzon meg pártpolitikust, vagy fogadja el mégis a házelnököt. A SZDSZ elnöke szerint nincs értelme tagadni, hogy az utóbbi napokban a tárgyalások egyre több feszültséget hoztak a koalíciós pártok között. Mivel az államfő feladata, hogy mindenkit képviseljen, nem helyes, ha egyetlen párthoz kötődik, különösen, ha egy párt élvonalbeli, vezető politikusa – olvasható a levélben. Ez a megfogalmazás eltér az eddigiektől.

 

Gyurcsány a Magyar Rádiónak adott interjújában arra a kérdésre, hogy Suchman Tamás Népszavában megjelent, és általunk is szemlézett cikke alapján nem tart-e a jelölés körül kialakult vita, veszekedés miatt az MSZP szakadásától, kitérőleg felelt. Hurráoptimistaként a két koalíciós párt álláspontjának közeledésére számít.

 

Hiller István azt mondta, szerencsésebb lett volna, ha Suchman a választmányon mondja el a vélekedését. Suchman Tamás így fogalmazott: „Egyetértek a miniszterelnök úrral, a liberálisoknak előbb kérdezniük kellett volna, mielőtt lőnek, s a média segítségével megpróbálnak nyomást gyakorolni a szocialistákra."

 

Szili Katalin a stop.hu-nak adott exkluzív interjújában leszögezte: nyitva van a lehetőség az SZDSZ számára, hogy változtasson az álláspontján. A házelnöknek esze ágában sincs visszavonulót fújni, hiszen a pártközvélemény 85 százaléka őt támogatja, és népszerűségi mutatói is reménnyel kecsegtetőek. Szili megtisztelőnek érzi, hogy a közvélemény-kutatások jobboldali elfogadottságról is szólnak.

 

Értesülések szerint Gyurcsány Ferenc több szocialista elnökségi tagot is megkeresett, hogy Bihari Mihály esélyeit előmozdítsa.

 

Gyurcsány utasításával sokadszorra is érdekes helyzet állhat elő a szocialista pártban, hiszen ha a stop.hu információi helytállóak, Bihari támogatása és Szili elvetése által a miniszterelnök most egyértelműen szembe megy az őt augusztusban Kiss Péter ellenében pajzsra emelő pártszervezetekkel és ezeken keresztül magával a tagsággal is.

 

Amennyiben a küzdelemből Bihari kerül ki győztesen, Gyurcsány mindenképpen újabb győzelmet könyvelhet el az MSZP-n belül, Hiller és a megyei elnökök pedig veszítenek. Ha azonban Szili nyer, azáltal Hiller és a párt diadalmaskodik, gyengítve ezzel a miniszterelnök párton belüli pozícióit.

 

A stop.hu azon felvetésére, hogy Gyurcsány miért Biharit és miért nem a szintén sokat emlegetett Bárándy Pétert támogatja, az MSZP egyik elnökségi tagja emlékeztetett: a miniszterelnök és a Medgyessy-kabinet igazságügyi tárcájának vezetője nem éppen a legjobb viszonyban váltak el egymástól. Bárándy Péter az augusztusi kormányváltás idején Mádl Ferenc köztársasági elnök jogértelmezését tartotta irányadónak a miniszterelnök lemondási idejét illetően, ami miatt Gyurcsány és kormánya egy teljes hónappal később léphetett hivatalba.

 

Az idézett stop.hu cikk

 .

Vissza a kezdőlapra