2005. augusztus 14. vasárnap 22:03

 

Tanulási lehetőség a Kastli Európai Magyar Gimnáziumban

 

 

 Bodó-Kirchsteuer Attila, a németországi, Kastl városi Európai Magyar Gimnázium és Internátus ügyvezető igazgatója közreműködésünket igénylő levélben fordult a Háromszék szerkesztőségéhez, amelyben az új tanévben új pedagógiai program szerint működő iskola vezetősége 45—50 erdélyi — romániai — tanuló számára biztosít lehetőséget és feltételeket, hogy gimnáziumi tanulmányaikat a nyugati magyarság egyetlen magyar nyelvű intézményében folytassák és fejezzék be.

Az új tanévet 2005. szeptember 5-én, a hónap első hétfőjén kezdik, ez a tanév első tanítási napja. Az új pedagógiai program hat tanítási napot jelent az eddigi öttel szemben.

Az Európai Magyar Gimnáziumban és Internátusban visszatérnek ahhoz a klasszikus oktatási formához, amelyet szinte valamennyi bentlakásos, illetve kollégiummal rendelkező európai középfokú oktatási intézmény követ.

Az eddigi ötnapos tanítási hét oktatási anyagának hat napra történő elosztásával a tananyag jobban elsajátítható és a tudásszint nagyobb hatékonysággal ellenőrizhető.

Minden hónap utolsó hétvégéje úgynevezett hosszú hétvége. Ekkor a diákok elhagyhatják a kollégiumot. Azon diákok esetében, ahol a család távol él, az intézmény nevelő tanárai és segítői gondoskodnak a szabadidős programokról, a kikapcsolódásról.

Az intézmény irányítása úgy döntött, hogy a magyarországi sikertelen népszavazásra gyógyírként a maguk szerény lehetőségeit ajánlják fel a következő formában és feltételekkel:

Az elhelyezési és oktatásidíj-tételnek szülők által fizetendő részét, amely egy tanítási évre 6850 euró, a tehetséges erdélyi — romániai — magyarok esetében közel felére mérsékli, vagyis az ott élő családok által fizetendő tandíj évi 3500 euró lesz, amelyet négyszer negyedéves elosztásban kell megfizetni úgy, hogy azt a negyedév első öt napján belül kell az intézmény számlájára átutalni vagy személyesen kifizetni.

Ez a kedvezmény addig illeti meg a tanulót, ameddig tanulmányi eredménye a jó minősítésnél nem rosszabb rendű.

Amennyiben egy távolsági buszra való diák a tanév kezdetére összegyűl — kb. 45—50 fő —, úgy további nyolc, kimondottan szegény helyzetben levő diák költségtérítés mentes oktatását vállalják. Erről a tényről egyházi és a helyi magyar közösség hivatalos igazolását kérik.

Beiskolázás 5. osztálytól, tehát tízéves kortól 16 éves korig, vagyis 11. osztályig, a tanulmányi idő ötödik osztálytól 13. osztályig tart, mivel a gimnázium kilencosztályos, de az utolsó években nincs felvétel, mert ez veszélyeztetné a tartalmas és sikeres érettségit.

A gimnázium elvégzése után a diákok bajor érettségit kapnak, amellyel felvételi nélkül pályázhatnak Németország és Nyugat-Európa szinte valamennyi felsőoktatási helyére, továbbtanulás esetén a belföldi kvóta keretében kerülnek elbírálásra.

Olyan erdélyi román nemzetiségű, magyarbarát diákokat is várnak, akik szívesen tanulnak magyar—bajor kulturális hatás alatt egy csodálatos délnémet környezetben.

Sylvester Lajos, Háromszék

 forrás: erdely.ma

Vissza a kezdőlapra