2005. szeptember 03. szombat 22:42

 

 A Fidesz kitart a kettős állampolgárság mellett

Napra pontosan háromnegyed évvel a kettős állampolgárságról rendezett népszavazás után találkozik hétfőn a határon túli magyar szervezetek vezetőivel Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A népszavazást követő, első ilyen jellegű találkozón a kormányfő tájékoztat majd a nemzeti felelősség öt pontjának eddigi eredményeiről és a tervezett változtatásokról a meghívott tíz szervezet vezetőjének.

 

A Fidesz álláspontja szerint a határon túli magyarok problémái nem kezelhetők sem a kormány által javasolt nemzeti vízummal, sem a ,,görög útlevéllel” — jelentette ki Németh Zsolt, az ellenzéki párt külügyi kabinetjének vezetője tegnapi sajtótájékoztatóján. A politikus elmondta: továbbra is úgy gondolják, hogy a magyar állampolgárság kiterjesztése lehetne biztos megoldás, ezzel kapcsolatban pedig nyitottak arra, hogy egyeztetés induljon annak tisztázására, melyek legyenek az állampolgársági alapon és a magyarországi lakóhely alapján járó jogok.

„Egyik javaslatunk sem kőbe vésett, tehát ha lesznek észrevételeik és konstruktív javaslataik, akkor mi nyilván megpróbáljuk figyelembe venni azokat” — mondta Avarkeszi Dezső kormánymegbízott. Hozzátette: megvizsgálják, ezek megfelelnek-e az uniós elveknek, illetve a kormány elképzeléseivel összeegyeztethetők-e. ,,A kettős állampolgárság kérdéséről a kormány nem kíván tárgyalni, nem változott az álláspontja a kérdésben december 5-e óta” — szögezte le a kormánymegbízott. Avarkeszi Dezső szerint a határon túli magyarok Európai Unión belüli utazását a magyar kormány — görög mintához hasonló — speciális személyi okmánnyal kívánja biztosítani.

Németh Zsolt kijelentette: a leszármazás alapján történő állampolgárság intézményét támogatják, a vérségivel szemben. Mint mondta, a görög modellt az unió átmeneti, megszüntetésre váró intézkedésként engedélyezte, ezáltal csökken a valószínűsége annak, hogy ezt a megoldást alkalmazni lehetne. A nemzeti vízum esetében azt kifogásolta, hogy nem adható ki tömegesen, és magas, 50 eurós vízumdíjat kell beszedni utána.

Németh Zsolt megjegyezte: üdvözli, hogy a kormányfőnek kilenc hónap alatt ,,sikerült kihordania magában azt a bátorságot, hogy a határon túli magyarok szemébe nézzen” a felettük aratott ,,ritka gyalázatos győzelem után”. A politikus szerint a Szülőföld Alap programja ezer sebből vérzik, közel egy éve várat magára a pályázatok kiírása, de azt sem lehet tudni, hogy megvan-e az ígért egymilliárd forintos költségvetés. A kormány az autonómia ügyében sem az uniós normaalkotás területén, sem a kétoldalú diplomáciában nem tett semmit — mondta.

A határátlépési 3000 forintos illeték ügyében kitért arra, hogy a külügyi tárca azt javasolta egy kommunikációs anyagban, hogy a Szülőföld Alap Tanácsa ne szavazza meg a javaslatot, mert így könnyebb lesz a határon túli magyarokkal elfogadtatni a kormány álláspontját. Ez tükrözi a leghűbb módon a magyar kormány nemzetpolitikáját — jegyezte meg a politikus, aki szerint tagadhatatlan, hogy Gyurcsány Ferenc történelmileg egyedülálló módon volt képes ellenségeskedést, bizalmatlanságot szítani határon túli és inneni magyarok között.

Háromszék

Vissza a kezdőlapra