2005. július 01. péntek 22:29

 

Otthon maradnak a vendégek

Sóvidéki idénykezdés: lecsökkent a bel- és külföldi turisták száma

 

Az elmúlt évhez viszonyítva Szovátán 17, Parajdon 30 százalékkal esett vissza a turisták és kezelésre beutalt vendégek száma. A vendéglátó-ipari szakemberek szerint a jelenség Romániában az életszínvonal csökkenésével magyarázható, a magyarországi vendégek elmaradása pedig többek közt a december 5-i népszavazás következménye.

„Ezt is megértük: Parajd már nem turistabarát település!” – fakadt ki Reisz Erzsébet, a sóvidéki nagyközség faluturizmusának meghonosítója. A parajdi vendégfogadókat tömörítő szervezet vezetője a tavalyi turisztikai forgalomhoz képest mintegy 30 százalékos visszaesést emleget. Véleménye szerint a hazai potenciális vendégeknek nincs pénzük, a külföldieket pedig elriasztják az itteni állapotok. „Aki itt járt tavaly, és tönkretette a kocsiját a székelyföldi utakon, az nemigen tér vissza az idén. A rossz hír pedig hamar terjed. Ráadásul az elmúlt hónapokban sok olyan magyarországi turista is megfordult nálunk, aki azzal a félszeg kérdéssel kezdte, hogy kiszolgáljuk-e? A decemberi népszavazás sikertelensége megtette a hatását” – jelentette ki Reisz Erzsébet, de olyanok is vannak, akiket a romániai pénzbeváltás, másokat a kedvezőtlen időjárás riaszt el.

Aki mégis Parajdot választotta idei szabadsága színhelyéül, azt lehangoló kép fogadja. A sóbánya bejárata és a strand közötti rövid szakaszon kisebb építőtelep terpeszkedik. A lebontott ingatlan helyén étkezde készül – meglehetősen vontatott iramban. Egy másik lebontott romos épület helyében a sóbánya új parkolóhelyet alakított ki, de ez még távolról sem oldja meg a helyet kereső autósok gondjait. A busz, amely 2003-ig a központból és a falu felső feléből is szállította a bánya látogatóit, most közvetlenül a lejárattól indul. A többórás kezelés után a távolabb elszállásolt beteg esetenként akár két-három kilométert is kénytelen innen visszagyalogolni a déli napsütésben. „Nem éri meg, hogy a buszt felküldjük a település másik részébe. Így elkerüljük a zsúfoltságot, és csökkentjük a szállítási időt” – magyarázta Seprődi Zoltán igazgató, aki szerint a bányalátogatók aránya mintegy 4-5 százalékkal csökkent a tavalyihoz képest. Akkor 277 ezren szálltak alá a mélybe, közel harmincezerrel többen, mint 2003-ban. „Az elmúlt évben olyan csúcsot értünk el, amit nem lehet felülmúlni. Már csak azért sem, mert eddig a betegek közel hatvan százaléka az árvíz sújtotta, határ menti megyékből utazott Parajdra” – utalt a látogatottság csökkenésének egyik okára az igazgató.

A Nyárádmente messze földön híres haltenyészetét működtető Lokodi Gergely húszszázalékos visszaesésre panaszkodik. A vármezői 150 férőhelyes vendéglő tulajdonosa képtelen megtalálni a valós okot, de meggyőződése: „Nem mi, vendégfogadók vagyunk a hibásak.” Alig mondható valamivel jobbnak a tíz kilométerre fekvő másik sóvidéki település, Szováta helyzete. A látogatót itt is feltúrt útszakaszok és a felújított szállodák és villák között omladozó épületek fogadják. „A szovátai fürdővállalat forgalma nem annyira időjárásfüggő, mint a többi vendéglátóegységé. Ugyanis mi konferenciaturizmusra és gyógyászatra szakosodtunk – fejtegette a cég vezérigazgatója, Fülöp Nagy János. – De a vendégek száma még így is mintegy 17 százalékkal csökkent.” Ehhez képest a bevételek tíz százalékkal nőttek, ami egyértelműen az árak és az illetékek emelésével magyarázható. A kedvező gazdasági mutatók ellenére az igazgató borúlátó a 2005-ös idénnyel kapcsolatban. „Az idén a hazaiak szegényebbek, a magyarországiak félénkebbek” – jelentette ki a vezérigazgató.

Antal Tünde szerint aki a Kolozsvár melletti Györgyfalván ifjúsági szállodát működtet, a kora tavaszi visszaesés ötvenszázalékra tehető, júniusra viszont beindult a forgalom. „A magyarországiak végre rájöttek, nincs mitől tartaniuk” – mondta. Nem osztja teljes mértékben ezt a véleményt Máthé Lajos. A Hargita megyei Zeteváralján panziót működtető vállalkozó szerint még mindig nagyon sok rémhír kering az anyaországiak körében. Ennek tulajdoníthatóan az ő forgalma is felére csökkent.

 .

Vissza a kezdőlapra