2005. július 08. péntek 21:56

 

Sérül a vallásszabadság Magyarországon  – közel 5 milliárdos kár érte az egyházakat

 

Az egyházak társadalmi tevékenységeinek feltételei romlottak, és nincsen biztosítva a vallásszabadság teljessége sem Magyarországon, mert ugyan az emberek szabadon gyakorolhatják vallásukat, de az egyházak szociális, vagy oktatási tevékenysége komoly akadályokba ütközik – állították keresztény politikusok sajtótájékoztatójukon.

 

Harrach Péter és Semjén Zsolt, a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség országgyűlési képviselői, valamint Balog Zoltán, a Polgári Magyarországért Alapítvány főigazgatója, református lelkész tartott sajtótájékoztatót a kormány egyházpolitikájáról. Elsőként Harrach Péter a polgári és a szociálliberális kormányok közötti különbségekről beszélt. Rámutatott, a polgári kormány a közösségekre épülő családokban gondolkozott, ezért számára fontos volt a család-, az egyház-, és a nemzetpolitika. Kormányzásuk ideje alatt erősödtek a civil-, és az egyházi szervezetek, és ezáltal a társadalom is.

Gyurcsány egyházak nélküli társadalomban gondolkodik

A fideszes képviselő szerint a Medgyessy-Gyurcsány kormánynak ezzel szemben nincsen családpolitikája, sőt nemzetpolitikája sem. Úgy fogalmazott, az egyházak társadalmi tevékenységeinek feltételei romlottak, és nincsen biztosítva a vallásszabadság teljessége sem Magyarországon, mert ugyan az emberek szabadon gyakorolhatják vallásukat, de az egyházak szociális, vagy oktatási tevékenysége komoly akadályokba ütközik. Hozzátette: ennek hátterében az áll, hogy a Gyurcsány-kormány egyházak nélküli társadalomban gondolkodik.

Semjén Zsolt a Magyar-Vatikáni Vegyesbizottság kormányzat miatti csődjének részleteit ismertette. Emlékeztetett arra is, hogy 1997-ben írták alá az Apostoli Szentszékkel az a megállapodást, mely stabilabb jogi hátteret teremtett ahhoz, hogy a katolikus egyház tevékenységeinek finanszírozása valóban az állami intézményekre vonatkozó általános szabályok szerint történjenek. Az Orbán-kormány idején hozták létre a bizottságot, melynek célja a szerződés megvalósításának biztosítása. Semjén szerint a bizottság munkája a kormánypárti politikusoknak köszönhetően elakadt, és a 2005-ös költségvetésben a megállapodást súlyosan sértő tervezetet terjesztettek elő.

2004-ig közel 5 milliárdos a veszteség

A keresztény politikus kifogásolta azt is, hogy nem miniszterek vagy államtitkárok jelennek meg a tárgyalásokon, hanem főosztályvezetők, akik arra hivatkozva, hogy nem dönthetnek ilyen ügyekben semmit sem tesznek a fejlődésért. Időhúzás és packázás történik – figyelmeztetett a honatya, aki szerint a vatikáni delegáció aszketikus alázatának köszönhető, hogy tagjai eddig nem álltak fel a tárgyalások során. Emlékeztetett arra is, hogy a kormány a saját maga által kiadott számokat sem fogadta el, mikor kiderült: számára kínosak az adatok.

„Az egyházak nem kapják meg a kiegészítő normatívát - a 2005-ös évet nem számolva -, amelynek következtében 1,5 milliárdos a veszteség, és ha hozzávesszük az egyházi közoktatási intézmény felújítására kiszabott pénzek elmaradását, akkor újabb 3,2 milliárd forintos a hiány” – tájékoztatott Semjén Zsolt, hozzátéve: az idei esztendőt nem számítva 4, 6 milliárd forinttal kapott kevesebbet az egyházi oldal, mint az önkormányzati. Leszögezte: nem az egyház kapja a pénzt, hanem az egyházi iskolába járó gyermekek. Úgy vélekedett: minden egyházi iskolába járó gyerektől 120 ezer forintnyi összeget vett el a kormány, és ugyanez a helyzet az egyházi intézményekben tanító oktatóktól is. Részletezte: az egyházi tanulók nem kaphatnak bejárói normatívát, intézmény fenntartási és kistelepülési normatívát, és az egyházi kiegészítő támogatás 28 ezer forinttal kevesebb, mint az önkormányzati.

Az időseket is sújtják

Balog Zoltán, a Polgári Magyarországért Alapítvány főigazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a Vatikáni szerződést még a Horn kormány idején írták alá. Kiemelte, hogy a magyar társadalomban régóta megfogalmazódott már az az igény, hogy idősekkel foglalkozzanak az egyházak szociális otthonaikban. Ez nem csak a vallásos embereknek fontos – tette hozzá. Ugyanakkor megjegyezte: az egyházak ellen indított akció lényegében nem az egyházakat sújtja, hanem a szociális ellátásban gondozott idősek és az ott dolgozókat is. Végül aláhúzta: annyi támogatást szeretnének megkapni, amennyit az önkormányzati intézmények.

.forrás: gondola

Vissza a kezdőlapra