Lehetnénk önálló Sziget

Európa egyik legnagyobb fesztiválja minden eddiginél jelentősebb sztárkínálattal, 450 zenei és kulturális eseménnyel várta a látogatókat. A szervezők arra számítottak, hogy idén több mint 300 ezer ember vesz részt a programokon. Összesen 2000 ember dolgozott a felhőtlen szórakoztatásért; szerda délutánig – a nyolcadik Pepsi Sziget hivatalos megnyitásáig - közel kétezer össznégyzetméternyi színpadot kellett felépíteni, a fellépő sátrak területe pedig mintegy 14 ezer négyzetméter. A lényeg azonban a számok mögött húzódik…

Nézd, a porból, előtűnik lassan néhány jóbarát, dúdolom már percek óta a régi Omega-slágert, mire rájövök: rossz dallamot fogtam. Mert a por valóban kavarog, de belőle nem néhány, hanem néhány tízezer jóbarát tűnik elő – s a legkevésbé sem lehetne rájuk azt mondani (mint az idézett dal címében áll), hogy - hűtlenek… Ellenkezőleg: van közöttük olyan, aki először, van, aki többedszer, s biztosan akad, aki immáron nyolcadszor hűséges a Szigethez. Itt is, ott is heves nyakbaborulások jelzik: sokan most találkoznak újra egy vagy több év után, mégis azonnal bensőséges beszélgetésbe bonyolódnak; miközben keresik a sátorverésre alkalmas helyet. Amit nem könnyű megtalálni. Szempontok: közel legyenek a barátok sátrai, ne túl távol a nagyszínpad, a sörökért se kelljen sivatagi expedíciót indítani, no és a kedvenc kisszínpadok Bermuda-háromszöge is lábhoz álljon. Nem egyszerű az egyeztetés…
Azért – megoldják. Lazán, könnyedén – hisz a hangulat is ilyen. Amiről nehéz beszélni, írni; valóban meg és át kell érezni. És ez a legfontosabb. Azt, hogy idén ismét világsztárok követték egymást a nagyszínpadon, sokan megírták. Ahogyan az is sokszor szerepelt a napi tudósításokban: idén háromszor annyian vigyáztak a biztonságra, mint az elmúlt évben; a már korábban ötödére csökkent bűncselekmény-mutatót tovább akarják redukálni; s kábítószerekkel most csak az újonc dílerek kísérleteztek. Mert akadtak ugyan, de ha nem a biztonsági őrök szúrták ki őket, akkor – még azon frissiben – szigetpolgári bejelentés alapján fülelték le őket. No persze, csak az erőszakosabbját; amúgy a szelíd elhessentés elve működött. Kivétel, ha akadt is, csak a klasszikus „szabályt erősítő kivételt” példázta… Ezzel együtt állandó érdeklődés mutatkozott a drogmegelőző programokat népszerűsítő sátraknál, és a világvallások utcájában is hömpölygött a nép. A sörsátraknál punkok és hobók beszélgetnek békésen bankelnökszerű arcokkal; a kispályás focimeccsek látványelemei – s ezt akkor is le kell írnom, ha immáron közhely – gazdagabbak a hivatásos „labdazsonglőreink” bajnoki mutatványainál. Mondom: a lényeg – a hangulat.
Mintha azt hirdetné: lehetünk önálló Sziget… Igen: társadalmi közérzetünkhöz, közállapotainkhoz képest – nagyon „parás” a légkör; a szigetpolgárok egyszerűen – már-már tűrhetetlenül – békések. Egy forgalmas utcai kereszteződésben több konfrontáció születik, mint itt, ahol tízezrek kószálnak, keresztbe-kasul. El kell időznünk ennél a pontnál, hiszen még mindig gyakoriak azok az elítélő vélemények, amelyek a Sziget történelmének első idejében születtek, nem is alaptalanul. A történések azonban lecsendesedtek – a sziget megszelídült. A fordulat éve már tavaly bekövetkezett, több szempontból is; a profitorientált cégek marketingstratégiájába épp úgy beleépült ez az egy hét, miképp a kortárs kultúrák egésze a szervezők programstratégiájába. S a legfontosabb: az erőszak angyalai jóval elenyészőbb létszámban közelítik meg a sziget bejáratát, mint korábban… Ez nem elsősorban a biztonságra ügyelő hivatásos rendőrök és a megbízott őrző-védő szolgálat fellépésének, hanem a szigeten kialakult „civil” hangulatnak köszönhető. Nem félek leírni: közösségformáló, toleranciára nevelő erőtér érződik a Szigeten. A polgárok figyelnek egymásra, de nem túlzásokba esve; nem ki- és megfigyelnek, egyszerűen csak – vigyáznak. Észre kell vennünk: ez a társaság – még veszélyes lehet…
Ám mielőtt e vélekedést indokolnám, emeljünk ki néhány epizódot a nyolcadik sziget történetéből. Kezdve ott, hogy bebizonyosodott: ha rossz a főpróba, sikeres lesz a bemutató… Mert a Sziget Színház szervezői afféle előnyitásra várták hétfőn este a média képviselőit (no meg a számtalan helyről összenévsorodott V.I.P. vendégeket.) Nos: nem sokan jöttek el, de mintha tudták volna, miért… A látványosnak beharangozott program helyett először – a kiírt programkezdéshez képest közel másfél órás késéssel – három harmatgyenge discobalerina mutatványosodott, majd az Amorf Ördögök nevű együttes kísérelte meg lázba hozni saját magát – kevés sikerrel. Első albumukat őszre ígérték; ezt, a zenei anyag meghallgatása után, én speciel fenyegetésként érzékeltem… Másnap azonban, a megnyitó estéjének nagyágyúja, a Chumbawamba – pazarul kárpótolt. Vérbő profizmusuk ellenére is szeretik azt, amit csinálnak – ez talán furának tűnő dicséret, de az, aki járatos a mai művészetek világában, pontosan tudja, hogy mire gondolok…  De – hogy nevesítsek is – például az Oasis záróprodukciójára, amelyről ugyan el lehet mondani objektív módon is, hogy már nem a régi, hiszen a meghatározó tagok kiválása, valamint a néhány ismert és kevésbé ismert belső feszültség miatt nincsenek túl jó passzban (ezt néhány nagy nyugat-európai koncertjük bukása is igazolta). Ennyire lélektelenül azonban akkor sem szabad(na) játszani… Bár sokszor csak lélekkel is kevés, lásd a Quimby kedd esti nagyszínpadi produkcióját. Egyszerűen „meghaltak”, egy nagyon régi zsargonnal élve: megütötték a jackpotméter-főnyereményt, csak épp – „félunplugged” klubzenével… Kár, hiszen az utóbbi évek egyik vitathatatlanul legigényesebb zenekaráról van szó; méltán népszerűek, csak épp ez az igényesség ölte meg őket… Jó volt viszont hallani a Bahia sátorban a Balaton koncertjét; parádés volt, annak ellenére is, hogy megmagyarázhatatlan feszültség, ingerültség lüktetett a srácokból. „A szigeten lenni nem jó, de nem itt lenni rossz”, hangzott el a kissé indignálódott önfelkonfban – jó lett volna tudni az ingerültség okát…
Ha nagyon cinikus lenné, most azt írnám: milyen jó, hogy a német Toten Hosen egyik tagját baleset érte, s ezért le kellett mondaniuk az idei sziget-fellépést. Így – beugróként – élőben láthattuk a felkérést szinte az utolsó pillanatba is elfogadó finn „love metal” banda, a HIM koncertjét. Nagy kedvenceim; már akkor szerettem őket, amikor a nevüket sem ismertem… A rejtvény feloldása: ők követték el a 13. emelet című film betétdalát, amely film hosszú hónapok óta saját topom élmezőnyében tanyázik. (Minden jobb videotékában ott van, így hadd csapjak ennek is egy kis reklámot: a Mátrixhoz hasonló témában „utazott” a stáb, de a szimulációs módszerrel, számítógépekben épített világok létét jóval filozofikusabban, a történetet ugyanakkor jóval romantikusabban mesélik el. Megismerünk egy világot, amely létrehozza a múlt virtuális valóságát; az ott élők közül néhányan ráébrednek, hogy életük csupán néhány megabájt egy komputerprogramban. De vajon többek-e náluk az őket megteremtők…?) Írhatnék persze még hosszan a programkavalkádról; elidőzve a The Klezmatics vérpezsdítő koncertjénél, vagy épp Eszenyi Enikő Tangó-monotáncdrámájánál. Ehhez azonban véges a tisztelt olvasó türelme, még ha látszólag végtelen is e virtuális folyóirat oldalszáma…
Arról azonban még feltétlenül szólni kell: a szigetnemzedék közgondolkodása is meglepően konzekvens a változásak sürgetésének irányában. Bár nem szerették a Szervezetek utcájában feltűnő politikai színezetű sátrakat, de épp úgy elvetették a műsorokba rejtett demagógia-petárdákat. (Egy korábbi írásunkban említés történt a Kádár-korszakot megénekelni próbáló rockcsasztuska-bandáról. Nos, a dolog korántsem ilyen kedvezőtlen: blődli szöveget legfeljebb virtuóz hangszertudással lehetne eladni, de ebben az esetben – ha lehet így mondani – az akkordok harmóniája messze elmaradt az amúgy sem eget rengető szövegek rímképletétől… Blaszfémikus túlzások mindenütt akadnak; próbálkozott ezzel Farkasházy Tivadar is a Magyar Hírlap sátrában tartott felolvasóesten. „Szellemi alultápláltságnak” minősített produkciójáról a Sziget Sun – a rendezvény „hivatalos” napilapja – sommásan ezt írta: „…a három téma is adta magát: kurvák, olaj és foci. Ezzel mostanában nem lehet túl nagyot bukni, jöjjön egy kis kormány-fikázás, és aztán csak be kell zsebelni az érte járó belterjes, összekacsintós röhögést (ennek ékes példája, hogy az örömlányokkal foglalkozó részben például dakotáztak egy jóízűt – teljesen feleslegesen).”
Hát ennyi, így hirtelenjében; de szóljuk arról is: a Pepsi Sziget idén minden korábbi rekordját megdöntötte. Túllépték a bűvös háromszázezres összlátogatottságot, s ha – a szolgáltatókkal együtt számolva - napi ötven-hatvanezer emberben gondolkodunk, akkor egyértelmű a következtetés: el kell gondolkodni a jobb és gyorsabb megközelítés feltételeinek kialakításán. A hajójárat ritkán, a különbusz rapszodikusan közlekedett; a HÉV irányából pedig közel egy óráig tartott – beleértve a beléptetési rendszer jogos szigorát – a bejutás. A helyzeten talán könnyítene egy megfelelő parkolóház kialakítása a régi hajógyári épületek mögött, s onnan egy nonstop kisbuszjárat; de nem bonyolítom. A kérdésen agyaljanak a szervezők… És a látogatók, akik (egy felmérés szerint) általában optimisták; saját jövőjét a háromnegyede kedvezően ítéli meg. Veszélyesek hát, mint írtam, néhány bekezdéssel feljebb…
A fiatalok többnyire a középosztálybéli családokból származnak, vagy olyan dolgozó ifjak, akinek a középosztályosodás jelenti a vonzó alternatívát. A szigetlakók legnagyobb része 20-22 éves; majdnem minden harmadik látogató ehhez a korosztályhoz tartozik. A 25 év fölötti generáció viszonylag alacsony számban, 13, 2 százalékban képviselteti magát. Őket követik a 17 év alattiak, az arányuk 13, 6 százalékos. A 18-19 évesek tábora 22, 3 százalék. Összességében minden 9 látogatóból öt fiú, és négy lány. Érdekes megoszlást mutat a jegyet váltók iskolai végzettsége. 46, 8 százalék végzett már, vagy tanulója felsőfokú intézményeknek. A szakközépiskolát és gimnáziumot 18, 9 és 20, 4 százalék végzett, vagy végez. Kizárólag 8 általánossal csak 3, 2 százalék rendelkezik, a szakmunkások aránya 10, 8 százalék. Továbbá: a szigetlakók nagy része immár az információs társadalom tagja, hiszen minden ötödiknek van mobiltelefonja, kétötödük rendelkezik számítógéppel - és rendszeresen internetezik.

Bizony: ez a társaság - minden bizonnyal - lassan-lassan be fog épülni a „nagy” társadalom közép- és felső szintű vezetésébe. Feladataik lesznek, felelősségük, személyi és anyagi marketing-stratégiájuk. Mindehhez a Szigeten szerzett élmények párosulnak majd; ezekkel kell a kontraszelektív dagonyába ágyazódniuk. Ami azért jóval nehezebb lesz egy sátorhely megfelelő kiválasztásánál; ha csak; hacsak; félve írom le; ha csak mi, Szigeten kívüliek nem tanulunk meg idejekorán valami nagyon fontosat – tőlük…

Tamási Orosz János

Vissza a kezdőlapra