Belviták a külügyi bizottságban

Az MSZP jelen volt, de nem vett részt a külügyi bizottság vitájában, amikor az uniós csatlakozással kapcsolatos tárgyalások állásáról számolt be a külügyminiszter. Martonyi János arról beszélt, hogy a fő célkitűzések folyamatossága jellemzi a magyar külpolitikát.

A parlament külügyi bizottsági ülésén a szocialisták azt akarták elérni, hogy a külügyminiszter ne zárt ülésen számoljon be az EU-csatlakozással kapcsolatos tárgyalásokról, ám ezt a kormánypárti többség leszavazta. Így Martonyi János a nyilvánosság kizárásával tartotta meg beszámolóját. Miután az összefoglalóban az MSZP szerint egyetlen államtitok sem hangzott el, a szocialista pártiak úgy döntöttek, nem vesznek részt a vitában.

Molnár Gyula, a bizottság szocialista párti alelnöke szerint az MSZP az utóbbi időben aggasztó jeleket lát a magyar külpolitika alakulásában, a kormány részéről nem érzékelhető, hogy törekedne a csatlakozás kérdésében a széles körű politikai és társadalmi konszenzus fenntartására. Szent-Iványi István, a bizottság SZDSZ-es elnöke elmondta, pártja részt vett a vitában, de több pontban is egyetért az MSZP által megfogalmazottakkal. Elfogadhatatlannak tartja a kormány nagyköveti kinevezési gyakorlatát, azt, hogy az uniós tagországokba diplomáciai tapasztalattal nem rendelkező személyeket jelöl. Ez - fűzte hozzá Szent-Iványi - demoralizál, és azt sugallja, hogy csak valamely politikai párthoz kötődés esetén juthatnak előbbre.

A minisztérium egy évéről szóló beszámolón már ott lehetett a sajtó. Martonyi János hangsúlyozta, továbbra is a fő célkitűzések folyamatossága jellemzi a magyar külpolitikát. Elmondta, az uniós felkészülési és tárgyalási folyamat a meghatározott ütemben halad. A 2000. év döntő lesz, az év végére, jövő év elejére eldőlhet a csatlakozási forgatókönyv - mondta.

Molnár Gyula, a bizottság szocialista párti alelnöke kifogásolta, a Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) szakbizottságai nem működnek, érdemi munka nem folyik. Ismét felvetette: vajon ki irányítja a Külügyminisztériumot, mint mondta, ez ma már világos, négy portfólió van, két miniszterrel, az integráció Martonyié, a határon túli magyarok ügye Németh Zsolté és a maradék a közigazgatási államtitkáré.

Szent-Iványi István elnök szóvá tette: a nagykövetségeken újabban tapasztalható, hogy ellenzéki képviselőket nem fogadnak szívesen.

Azokra a felvetésekre, hogy a miniszterelnök és a legnagyobb kormánypárt frakcióvezetője kioktatóan reagált a budapesti EU-nagykövet és az amerikai nagykövet nyilatkozatára, amelyben kifogásolták a csonka médiakuratóriumok felállítását, Martonyi azt mondta, beszélt Lake és Tufo nagykövettel is, tény, hogy ők látnak gondot a médiában kialakult helyzettel kapcsolatban. Martonyi szerint ezt nem szabad túlértékelni. A hivatalos magyar reagálásokat Martonyi nem tartja durvának, ezek korrektek, visszafogottak voltak - mondta a külügyminiszter.

Forró Evelyn
Magyar Hírlap
2000. március 17.


Vissza a kezdőlapraVissza az előző oldalra