Megjelent: 2008.12.10. 19:11:51

Lássunk tisztán

Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete

Erről a hosszúnevű és rettenetes rövidítésű (PSZÁF) szervezetről kevesen tudtak bármit is, amíg elő nem került a baseball ütős ember, akiről később kiderült, hogy seprűvel kocogó egészségvédő.

De félre a tréfával. Elég komoly az ügy, s jó lenne tisztázni: független szervezet-e a PSZÁF vagy közvetlenül a kormányhoz tartozik? A válasz nem egyszerű, érthető, hogy Kovács László nem is képes rá megfelelni. Egyrészt ugyanis a törvény a következőket tartalmazza:

1. § (1) A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (a továbbiakban: Felügyelet) a Kormány irányítása alatt működő országos hatáskörű közigazgatási szerv, felügyeletét a pénzügyminiszter látja el.

A szöveg mintha teljesen alátámasztaná Kovács László álláspontját. De ássunk kissé mélyebbre:

7. § (2) A Felügyelet elnökét a miniszterelnök javaslatára az Országgyűlés választja és hívja vissza. A Felügyelet elnökhelyettesét a pénzügyminiszter javaslatára a miniszterelnök nevezi ki és menti fel. Az elnök és elnökhelyettes kinevezésének időtartama hat év.

 Mivel egy kormány megbízatása négy év, a hat évre szóló kinevezés és az, hogy az elnököt nem a kormány, hanem az Országgyűlés választja, világosan bizonyítja, hogy a PSZÁF független intézmény. Nem függhet a politika ciklusos kilengéseitől.

Persze a Medgyessy kormány is tudja ezt, ezért akarja megmódosítani a törvényt. A módosítás egyrészt részletezi, miben áll a pénzügyminiszter felügyeleti joga:

"1/A. § (1) A pénzügyminiszter felügyeleti jogköre a következőkre terjed ki:

a) jóváhagyja a Felügyelet szervezeti és működési szabályzatát,

b) e törvény alapján elvégzendő, szakmai munka során érvényesítendő szempontrendszert határozhat meg a Felügyelet számára,

c) értékeli a Felügyelet tevékenységét a 6/B. § (2) bekezdése alapján,

d) ellenőrzi a Felügyelet rendeltetésszerű működését, ennek során a Felügyeleti Tanács elnökét beszámoltatja, hiányosságok esetén felszólítja ezek megszüntetésére."

 De ez még nem elég nekik, a felmentés szabályait is megmásítanák:

Az eredeti törvény

A Medgyessy kormány előterjesztése

7. § (4) Felmentéssel szűnik meg a Felügyelet elnökének és elnökhelyettesének megbízatása, ha

a) jogerős bírói ítélet megállapítása szerint bűncselekményt követett el, vagy más módon tisztségére méltatlanná vált,

b) tisztségének ellátására tartósan alkalmatlanná vált,

c) tisztségével való összeférhetetlenségét nem szüntette meg,

d) tevékenységével a Felügyelet működését veszélyezteti,

e) a Kormány megítélése szerint az elnök vagy az elnökhelyettes neki felróható módon nem tesz eleget megbízatásából eredő feladatainak.

(5) Ha a Felügyelet elnökének, illetőleg elnökhelyettesének megbízatása felmentéssel szűnik meg, a felmentést nyilvánosan indokolni kell.  

7. § (6) Felmentéssel

a) szüntethető meg a megbízatás, ha a főigazgató, a helyettese neki fel nem róható okból nem képes eleget tenni megbízatásából eredő feladatainak;

b) szűnik meg a megbízatás, ha a főigazgató, a helyettese neki felróható okból nem tesz eleget megbízatásából eredő feladatainak, vagy súlyos kötelezettségszegést követ el, illetve jogerős bírósági ítélet megállapítása szerint bűncselekményt követett el, vagy más módon tisztségére méltatlanná válik, illetve tevékenységével a Felügyelet működését veszélyezteti.  

ÖSSZEFOGLALVA: A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete a kormánytól több lényeges ponton független szervezet volt, de az új törvény "szorosabbra fogja a gyeplőt", de ettől függetlenül a kinevezési jog átalakításával eléri, hogy Szász Károly leváltható legyen. Például azért, mert nem a miniszterelnök nevezete ki. Mindez viszont a pénzügyi világ elégedetlenségét hozza magával.

Szelle György

Lásd még:

Elmar Brok cáfol
A sikkasztás védői
 

vissza Vissza a kezdőlapra