2005. augusztus 31. szerda 21:29

 

A francia példa

 

Miközben itthon a kommunista tervgazdaságba való visszatéréssel vádolják Orbán Viktort, tovább gyűrűzik a francia gazdasági patriotizmus, amelyről két napja már hírt adtunk. Mivel a francia nemzeti tőke sokszorosa a magyarénak, sok esetben nem kell nekik állami kézben tartani azt, amit nem szívesen engednek át külföldieknek. Ettől eltekintve a két üzenet közel van egymáshoz, s talán a nekivadult hazai bértollnokoknak abba kellene hagyniuk a banánköztársaságozást, hacsak nem akarnak a francia kormánnyal is ütközni. Mostanra kiszivárgott, mely ágazatokról lehet szó. A francia kormány körülbelül tíz ágazatot vesz fel a külföldi befektetők elől elzárt tevékenységek listájára. Ezek: a hadiipar, a távközlési lehallgatás, a sifrírozás, a biztonsági szolgáltatások, az informatikai biztonságtechnika, a kettős - civil és katonai célra egyaránt alkalmazható - technológiák, a biotechnológia, az oltóanyag gyártás és a kaszinók üzemeltetése.

A sajtóban szerdán megjelent lista feltűnően nem tartalmazza az élelmiszeripart, holott éppen ezen a területen robbant ki a lista összeállítását kiváltó politikai felzúdulás a PepsiCo állítólagos kísérlete miatt a Danone megszerzésére. Nincs a listán az olajipar sem.

Thierry Breton francia pénzügyminiszter rádiónyilatkozatban megerősítette, hogy a biotechnológia, a távközlés, a hadi- és az űripar azok között az ágazatok között van, amelyeket - az ő szóhasználata szerint - "óvatosan kell kezelni". A maga részéről nem mondta, hogy különleges intézkedésekre kerül sor ezekkel kapcsolatban. - Az érzékeny ágazatok minden országban összefüggenek a nemzeti örökséggel - fejtegette.

A Dominique de Villepin kormányfő kezdeményezte "gazdasági patriotizmus" kampány legújabb jele aggodalommal tölti el a befektetőket, mondja az MTI, de ezt az állítást nem támasztja alá semmivel.

A francia ipari miniszter azt mondta, nem minden francia vállalat külföldi felvásárlását ellenzik, de általában erősíteni akarják a francia cégek versenyképességét és függetlenségét. Egyenlő játékszabályokat akarnak. Olyan védelmet adnának a francia vállalatoknak, mint amelyet az esetleges felvásárló vállalat anyaországa nyújt saját vállalatainak a külföldiekkel szemben. Ennek érdekében rövidesen átfogó EU szabályozást kezdeményeznek. Ezen kívül elkészítik a stratégiai ágazatok listáját, amelyek nem kerülhetnek külföldi ellenőrzés alá.

- Ez áttekinthetővé teszi majd a helyzetet a külföldi részvényesek számára - mondta a miniszter. Kívánatosnak tartják, hogy a nyugdíj- és más pénzalapok minél több részvényt szerezzenek a hazai stratégiai ágazatokban. Tehát továbbra is érvényes a tanács: vigyázó szemetek Párizsra vessétek...

Surján László

Vissza a kezdőlapra